По-голямата част от българите са доволни от работата си и одобряват шефовете си. Това показват данните от националнопредставителното проучване на "Галъп интернешънъл", проведено между 13 и 22 април сред 817 души по метода "лице в лице".
В навечерието на Деня на труда на първи май 43% от пълнолетните българи твърдят, че работят и са доволни от работата си. 18% работят, но не са доволни. 19% не работят, но като цяло са доволни от работата си досега, а 10% не работят в този момент и не са доволни от работата си до този момент. 7% казват, че още не работят, а останалите се затрудняват да отговорят.
Разбира се, в данните се оглежда оценката за условията на труд, но повече проличава личната самооценка. Затова и оптимистичните изводи биха били прибързани, отчитат социолозите.
Както може да се очаква, най-доволни са хората, които имат и най-високо образование. Пенсионерите у нас изглеждат в сериозна степен доволни от трудовия си път.
53% от работещите пълнолетни българи декларират и че са доволни от парите, които получават от работодателите си, а 44% - че не са.
Данните идват на фона на сравнително по-добрите показатели за икономиката и пазара на труда в последно време, но не показват решително превъзходство на задоволителните оценки. Положителните оценки „водят“ с малко, но и делът на отрицателните е чувствителен.
58% от работещите пък казват, че са доволни от шефовете си, 24% не са, а 13% казват, че нямат шефове. Останалите се затрудняват да отговорят. Във въпроси като този със заплащането и този за шефовете, разбира се, може да се отразява и известна предпазливост на отговарящите, отбелязват социолозите.
Българите очакват и по-ниски нива на безработицата. През април 20% очакват повишаване на безработицата и това е най-ниската точка от години. В последните няколко години тези очаквания се движиха около 40%, а по време на кризата дори преминаваха нива от 70%.
Всичко това означава, че песимизмът за трудовите перспективи остава преобладаващ, но намалява.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Петролът отново поскъпва, Ормузкият проток остава блокиран*
Иран намира мирните преговори за „неразумни“ след тежките удари на Израел в Ливан
Нов опит да бъде решена мистерията със самоличността на Сатоши Накамото
Най-богатите хора в света са забогатели с още 265 млрд. долара за ден
Наземни дронове отменят украинските войници в над 21 хил. мисии от началото на годината
Подкрепата на шефа на НАТО за Тръмп повдига някои въпроси у европейските съюзници
Голямото пътуване за Великден: АПИ обяви важни промени по пътищата в страната
Акциите срещу купения вот: Задържаха мъж с над 40 000 евро в Ловешко
ЦКБ отбелязва 35 години доверие, стабилност и развитие
Цените на петрола отново тръгнаха нагоре
Бенато зарязва Берое?
Луис Енрике: Искаме да бием Ливърпул и на "Анфийлд"
Новата синя звезда: Челси помага на Левски за Око-Флекс
Назоваха звездно каре, което ще донесе огромна радост на ЦСКА
Левски има шампионски отбор, Майкон е готов за европейски гранд
Великолепната седморка на ЦСКА или седем е добро...
5 постни рецепти за Разпети петък
Губана – италиански козунак с плънка
10 знака,че той само ви губи времето
7 сигнала, че трябва да приемаш повече витамин B7 (биотин)
Дневен хороскоп за 9 април, четвъртък
Нумерологична прогноза за 9 април
Част от абонатите в кк. „Чайка“ ще бъдат без вода днес
Слаби валежи от дъжд на някои места в страната днес
Съдът назначи експертиза по иска на МБАЛ "Св. Анна – Варна" срещу НЗОК
Набират доброволци за Световната купа по спортна гимнастика във Варна
Двама откраднаха климатик в Девня, арестуваха ги
Мачовете и спортът по ТВ днес (9 април)
Животът на Луната: Какви предизвикателства крие за човешкото тяло?
Защо не виждаме космически боклук в снимките от „Артемида II“
Робот извърши първата в света напълно самостоятелна операция на катаракта
Руската орбитална станция ще функционира без човешко присъствие
Русия предлага разделяне на Луната на „суверенни територии“
Учени: Съзнанието е физическа част от Вселената